Jak poprawnie wypowiedzieć OC komunikacyjne?

Ubezpieczenie OC jest regulowane ustawowo i nawet jeden dzień przerwy może skutkować karą od UFG. Nie mówiąc już o nieprzyjemnościach w razie spowodowania kolizji. Prawo przewiduje trzy tryby wypowiedzenia ubezpieczenia OC, które gwarantują ciągłość ubezpieczenia na pojeździe.

Wypowiedzenie OC nabywcy

W razie zakupu pojazdu, sprzedający przekazuje Ci ubezpieczenie OC. Takie ubezpieczenie możesz przepisać na siebie, jeździć z nim (jeśli towarzystwo pozwala) lub wypowiedzieć i zawrzeć w innym towarzystwie. Pamiętaj - OC nabywcy nie przedłuża się automatycznie więc pilnuj terminów.

Wypowiedzenie z końcem okresu

Najbardziej popularny rodzaj wypowiedzenia. Zanim obecna umowa się skończy możesz znaleźć inne towarzystwo (np. korzystniejsze cenowo) i zawrzeć nowe ubezpieczenie. Wtedy obecną umowę musisz wypowiedzieć z końcem okresu. Pamiętaj o tym inaczej polisa się przedłuży i będziesz posiadać dwie (oraz opłacać). Ale w takich wypadkach można wypowiedzieć automatycznie wznowioną polisę.

Wypowiedzenie automatycznego przedłużenia

Każde OC (oprócz nabywcy) przedłuża się automatycznie. Jeśli znajdziesz lepszą ofertę i chcesz zmienić ubezpieczyciela możesz wypowiedzieć automatycznie zawartą umowę.